FCHK Forever

Eurofotbal

Fotogalerie

Z diskuze...

Aktuality

Tajená smrt brankáře - 2. část

V květnu příštího roku uplyne rovných čtyřicet let od tragické události ve slovenském Martině, při které přišel o život talentovaný gólman Spartaku Hradec Králové Václav Oplt, o něhož v té době usilovala obě pražská S. I tragická zpráva mohla kazit socialistickou morálku. V československém sportu normalizačních sedmdesátých let se přece nic špatného nemohlo stát. A když náhodou, bylo nutné co nejvíce zahladit stopy. Proto je dnes tato fotbalová tragédie téměř zapomenuta.

Nyní Vám přinášíme druhou část článku , jehož první část (článek ZDE) jste si mohli přečíst v minulých dnech.

Hradec přišel o velkou oporu. Přestože Oplt ještě nedorostl do ideálního brankářského věku, poptávaly se po něm největší české kluby, Sparta se Slávií. Navíc se mu dostalo další velké cti: byl možná nejčastěji zmiňovaným mužem, který by mohl v reprezentaci za pár let nahradit Iva Viktora. "Byl vynikající. Chytal účelně a jeho největší předností bylo, jak ovládal celé pokutové území. Tam byl pánem," chválí Rott.
Brankářské kvality však nebyly jediným Opltovým kladem. Společně s Rolkem byli v mužstvu, kde vládli matadoři Rudolf Tauchen, či Zdeněk Zikán, ministry přes dobrou náladu. Nerozlučná dvojice se seznámila na vojně ve Slaném, kde se rozhodla, že se po odchodu ze zeleného nerozdělí. "Venca spal nade mnou. No, dělali jsme různé kraviny," usmívá se Rolko.
Jejich noční můrou se stal jakýsi major Šourek. "Jeho jméno nás děsilo. " Již jako mazáci se snažili jednoho nevlídného listopadového dne vyvléknou z nepříjmené ranní rozcvičky. Prostě na ni nešli. Major Šourek je však vyhmátl a celou zimu je vždy v šest hodin, vysvlečené do půl těla, vyhnal na sídliště ve Slaném, kde duo drezíroval. "Lidi samozřejmě věděli, že jsme fotbalisti," stěžuje si Rolko, jehož syn Adrian také oblékal dres prvoligového Hradce.
Jednou přijela Dukla Slaný na přátelský zápas do Hradce Králové. Ač prohrála 3:7, Rolko s Opltem zaujali. Obránce dokonce vstřelil dva góly, a tak mu nabídli, jestli by po vojně nechtěl zkusit angažmá ve Spartaku. "Nevěnoval jsem tomu pozornost," poznamenává Rolko. Až později, po zápase s Žatcem, když si s Opltem dávali zasloužený párek a pivo, za nimi přišli hradečtí bafuňáři. "Podepsali jsme to. Pro nás bylo hlavně důležité, že zůstaneme pohromadě," glosuje Rolko.
Také v Hradci si zůstali věrní. Například spískali velkou akci, která dopadla neslavně. Mužstvo se vrátilo ze zápasu a vyrazilo na tah. Tedy jeho podstatná část, která se musela naskládat do jednoho auta. Ve staré tisícovce se tísnilo osm urostlých mužů. Podezřelé auto samozřejmě zastavili příslušníci Veřejné bezpečnosti a posádce nakázali aby vystoupila. "Nevěřili vlastním očím. Vylézali jsme jeden po druhém. Asi si mysleli, že jim něco provedeme, tak nám nastříkali plyn do očí. Volali o pomoc," baví se ještě dnes Rolko.
Druhý den čekali hříšníci tvrdý trest od přísného trenéra Krejčího, a proto chodili po kabině se svěšenými hlavami. Tentokrát však nečekaně nezafungovaly tamtamy, kouč neměl ani páru, proč je v šatně taková skleslá nálada...
Týmu vydržela soudržnost ještě dlouhá léta. "Jezdili jsme do Bakova nad Jizerou na Vencův hrob. Vždycky několik aut," říká Rott. Tradice však postupně vyprchala. Když před pár lety dostala pozvání na přátelský zápas v Bakově hradecká stará garda, objevil se v mužstvu pouze jeden bývalý brankářův spoluhráč.
Jan Rolko, Opltův nejvěrnější kamarád.

zdroj: Hattrick
fota: archív FC Hradec Králové
Žádné komentáře
 
fchkforever © 2011
Publikování nebo další šíření obsahu serveru fchkforever.wgz.cz je bez souhlasu redakce zakázáno.
TOPlist